حاج ماموستا دکتر ملا قادر قادری در نماز جمعه این هفته خطبه‌ها را به موضوعات «۱-ادامۀ بحث تربیت اولاد و اشاره به آیۀ ۱۵۳ سورۀ انعام ۲- حدیثی از رسول‌الله (ص) در خصوص مکارم اخلاق ۳-سالروز حماسه ۲۶ مرداد پاوه» اختصاص داد.

به گزارش رابط خبری دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کرمانشاه به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌ جمعه پاوه، حاج ماموستا دکترملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته (۲۵ مرداد ۹۸) که در مسجد جامع پاوه برگزار شد، در مقدمۀ سخنان خود به ۱۰ مطلب که خداوند متعال در آیات ۱۵۱ تا ۱۵۳ سورۀ انعام آن‌ها را به پیامبر اسلام (ص) ابلاغ نموده که آن‌ها را بر امتش تلاوت کند اشاره کرد و گفت: پروردگار از پیامبر خاتم(ص) میخواهد موارد ذیل را برای امتش بازگو فرماید: ۱-برای خداوند شریک قائل نشوید. ۲-با والدین خود به نیکی و احسان برخورد کنید. ۳-دختران و پسران خود را به بهانه کم رزقی نکشید. ۴-نزدیک فواحش نشوید ۵-به‌ناحق کسی را نکشید. ۶- به مال یتیم تجاوز نکنید ۷-در پیمانه به کسی خیانت نکنید. ۸-در وزن و خریدوفروش به کسی ظلم نکنید ۹-به عدالت و سنجیده و حساب‌شده سخن بگویید ۱۰-به عهد و پیمان وفا کنید.

خطیب جمعه پاوه سپس با اشاره به حدیث «انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» خاطرنشان کرد: در جامعه پیامبر اسلام (ص) انسان‌های باسواد و ثروتمند و زیرکی بوده اند که بعضی از اخلاق و رفتارهای آن‌ها موردپسند خداوند نبوده است؛ خداوند پیامبر اسلام (ص) را فرستاده که اخلاق زیبا و روش پسند را به آن‌ها آموخته و جایگزین اخلاق غیر پسند آن‌ها که ظلم به فقرا و خودفروشی و تعدی به شرف و حیات انسان‌ها بوده، نماید. جمعی گوش داده‌ و در دنیا و قیامت سربلند شده‌اند و جمعی هم به موعظۀ رسول‌الله (ص) گوش نداده‌اند؛ شاید در این دنیا صباحی را خوش گذرانده‌اند اما در آن دنیای ابدی مورد خشم الهی خواهند بود.

ماموستا دکتر قادری سپس در بخش اول خطبه‌ها و در ادامۀ بحث تربیت اولاد خاطرنشان کرد: بر ما به‌عنوان والدین واجب است فرزندانمان را به چهار روش ایمانی، اخلاقی، سلامت جسمی و علم و عقلانیت تربیت کنیم.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه ادامه داد: پیامبر بزرگوار ما حضرت خاتم (ص) می‌فرمایند: قبل از هر چیز به فرزندانتان کلمۀ لااله‌الاالله الا الله را القا کنید.

وی با اشاره به اینکه سلف صالح و پیشینیان ما همواره فرمایشات رسول گرامی اسلام (ص) را در نظر گرفته‌اند به چند بیت شعر از ماموستای رواری پرداخت و گفت: ماموستا خدر رواری حدود ۲۷۰ سال پیش به زبان هورامی فرزندان خود و فرزندان ما را این‌گونه نصیحت کرده است.

روله بزانی روله بزانی … فه رزه ن وه ر جه گشت مه بو بزانی

ئه سل و فه رعی دین چه نی ئه رکانی … چه نی ئه حکامان په ی موسلمانی

مه بو بزانی هه ریو په نجه نی … ئه رچی په نجه نی ئه ما گه نجه نی

ئه سلوو دینیما زاته ن و سیفات … مه بدء و مه عاد پینجه م نه بوات

فه رعوو دینیما نمانه و روچی … زه کات حه ج غه زا بزانه توچی

امام‌جمعه پاوه در ادامه با بیان اینکه دین از بین رفتنی نیست، گفت: دیروز تلویزیون بی‌بی‌سی اعلام کرد در انگلیس دو میلیون و هفت‌صد هزار مسلمان زندگی می‌کنند و در سال گذشته بیشترین نام ثبت شده در ثبت‌احوال انگلیس نام محمد (ص) بوده است؛ پیام این مطلب این است اگر ما هم بخواهیم از این دین پاسداری کنیم، باید فرزندانمان را به روش سلف خود تربیت کنیم و اگر در جایی ما فرزندان خود را به روش اسلامی تربیت نکنیم، در جایی دیگر خداوند تبارک‌وتعالی به جماعتی دیگر توفیق می‌دهد از اسلام پاسداری کنند و لذا این دین هیچ‌گاه ضعیف نمی‌شود؛ شاید مدتی مقداری ضربه بخورد اما چون ابری است که جلوی ماه را گرفته باشد و ماه هیچ‌گاه پشت ابر نخواهد ماند و نور ایمان و اسلام همواره نور خود را نشان می‌دهد.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت و امام جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) اشاره نمود و گفت: رسول گرامی اسلام (ص) می‌فرمایند: «أدِّبوا أولادَکُم على ثَلاثِ خِصالٍ: حُبِّ نَبیِّکُم و حُبِّ أهلِ بَیتِهِ و قِراءهِ القرآنِ» به فرزندانتان ۳ خصلت؛ حب رسول‌الله (ص)، حب اهل‌بیت پیامبر اسلام، تلاوت قرآن را یاد دهید.

وی در خصوص اهمیت تلاوت قرآن به سخنی از امام شافعی اشاره نمود و گفت: امام شافعی می‌فرماید: هر کس قرآن بخواند جایگاهش رفیع و بلند…

 

  • نویسنده : رابط خبری