رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: در ۱۰ دوره مجلس شورای اسلامی ۵۰ نماینده از ادیان مختلف حضور داشتند. همچنین گفت‌وگو میان ادیان و برگزاری چند نشست ادیانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات، گواه دیگری از احترام به حقوق اقلیت‌ها در انقلاب است.

به گزارش رابط خبری دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کرمانشاه، سی و ششمین نشست «شنبه های انقلاب» شنبه اول دی با حضور عنایت رضایی‌پور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، احمدرضا مفتاح عضو هیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، مارنرسای بنیامین اسقف اعظم کلیسای شرق آشور ایران، اسقف اعظم داویدیان رهبر ارامنه کاتولیک ایران، همایون سامه‌یح رئیس انجمن کلیمیان تهران، سیامک مره صدق نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، مهندس موبد پدرام سروش‌پور عضو انجمن زرتشتیان تهران، تاج گوهر خداداد کوچکی رئیس کمیسیون روابط عمومی و امور اجتماعی انجمن زرتشتیان و عنایت رضایی‌پور دبیر سی‌وششمین نشست «شنبه‌های انقلاب» در محل تالار ایوان شمس معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد.
در این نشست، کارنامه چهل‌ساله ادیان توحیدی در عصر انقلاب اسلامی با طرح موضوعاتی نظیر جایگاه ادیان توحیدی، دکترین انقلاب اسلامی در خصوص ادیان و مذاهب، ارتقاء وضعیت حقوقی اقلیت‌های دینی پس از انقلاب اسلامی، نقش انقلاب اسلامی در تحقق همدلی و همبستگی با پیروان ادیان الهی و موقعیت و جایگاه انقلاب اسلامی در حوزه ادیان توحیدی در مقایسه با قبل از انقلاب اسلامی و جایگاه ایران در منطقه و جهان مورد بررسی قرار گرفت.
همچنین در این نشست، از خانواده شهدای زرتشتی، کلیمی و مسیحی فرهاد خادم، ربرت لازار و فریبرز موریم و جانباز سرافراز ماسیس اساطوری تجلیل و قدردانی به عمل آمد.
رضایی‌پور: دست استعمارگران با همکاری مردم ایران و حضور ادیان توحیدی از کشور قطع شد
در ابتدای این مراسم عنایت رضایی‌پور دبیر سی‌وششمین نشست «شنبه‌های انقلاب» با بیان اینکه با همکاری مردم ایران و حضور ادیان توحیدی دست استعمارگران از کشور ایران قطع شد، ابراز داشت: دشمنان برای اینکه انقلاب را از راه خود منحرف کنند، دست به انواع فعالیت‌ها زده است. اما انقلاب از هر زمانی دیگر پویاتر و زنده‌تر است.
وی با اشاره به فضای همدلی و همبستگی همراه با انسجام ادیان توحیدی در ایران افزود: در آستانه چهلمین سال انقلاب اسلامی، ۴۰ نشست برگزار می‌شود که بعد از اتمام این نشست‌ها و بیان دستاوردهای انقلاب نخبگان و اندیشمندان در حرم امام خمینی (ره) گردهم می‌آیند.
حجت‌الاسلام نواب: تنها دانشگاه ادیان جهان در ایران دایر است/شناخت حقوق اقلیت‌ها در قانون اساسی برگ زرین انقلاب است
در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب با تأکید بر اینکه یکی از افتخارات جمهوری اسلامی ایران این است که تنها دانشگاه ادیان جهان در این کشور دایر است، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران برخواسته از نگاه امام خمینی (ره) و حضور شهدایی نظیر شهید بهشتی، مفتح، باهنر، مطهری و ادامه دهنده به حق آن مقام معظم رهبری مستدام و پایدار به راه خود ا دامه می‌دهد.
وی شرط ایمان به ادیان گذشته را یکی از ویژگی‌های مسلمانان مطابق به آیات ابتدایی سوره بقره دانست و افزود: ایران اسلامی از قدیم الایام مهد ادیان بوده است و نشر و گسترش ادیان در این سرزمین بی‌نظیر بوده است. به گونه‌ای که بزرگ‌ترین دائره‌المعارف یهودیان که همان «تلمود» است در سرزمینی تنظیم شده است که کوروش در اختیار آن‌ها قرار داده بود. همچنین ارامنه حضوری پررنگ در دفاع مقدس داشته‌اند و زرتشتیان هم جز تفکیک‌ناپذیر ایران هستند.
حجت‌الاسلام نواب شناخت حق و حقوق اقلیت‌ها در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را برگ زرینی در تاریخ انقلاب توصیف کردو گفت: در ۱۰ دوره مجلس شورای اسلامی ۵۰ نماینده از ادیان مختلف حضور داشتند. همچنین وجود فضا و گفت‌وگو میان ادیان و برگزاری چندین جلسه و نشست ادیانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گواه دیگری از احترام به حقوق اقلیت‌ها در انقلاب است.
وی ادامه داد: نشست سی‌وششم به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی با همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب قم، مشاورت رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، اداره اموو اقلیت‌های دینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شده است.

  • نویسنده : رابط خبری