خطبه‌های مورخه ۹۸/۱۱/۱۱ پاوه به امامت حاج ماموستا ملا قادر قادری و حضور باشکوه مسلمانان در مسجد جامع شهر پاوه، برگزار شد. در نماز جمعه این هفته خطیب جمعه پاوه خطبه‌ها را به موضوعات ۱-اسباب فریب در دنیا ۲-قرن ۲۱ قرن اسلام یا قرن آمریکا؟ اختصاص داد.

به گزارش رابط خبری دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کرمانشاه، حاج ماموستا ملا قادر قادری در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ۱۱ بهمن ۹۸ که در مسجد جامع پاوه اقامه شد، به تعریف دنیا پرداخت و گفت: دنیا روزگار زندگی و زمانی مقابل آخرت است، آنچه ما در آن زندگی می‌کنیم دنیاست و آنچه بعد از به زیرخاک رفتن و حشر و قیامت به آن وارد می‌شویم آخرت است.

وی با اشاره به آیۀ ۲۰ سورۀ مبارکۀ حدید «اعْلَمُواْ أَنَّمَا الْحَیَاةُ الدُّنْیَا لَعِبٌ وَلَهْوٌ وَزِینَةٌ وَتَفَاخُرٌ بَیْنَکُمْ وَ تَکَاثُرٌ فِى الْأَمْوَ الِ وَالْأَوْلاَدِ» اضافه کرد: خداوند در این آیه دنیا را در ۵ مرحله معرفی کرده و می‌فرماید: قسمتی از دنیا غفلت و قسمتی دیگر سرگرمی و شوخی و بخشی دیگر هم زینت و تجمل است که در این مرحله انسان به سن بلوغ می‌رسد؛ با گذشت عمر مرحلۀ تفاخر و فخرفروشی فرامی‌رسد و بعدازاین مرحله هم دوران تکاثر و مال‌اندوزی پیش می‌آید و نهایتاً آخرین مرحله هم مرحلۀ افتخار به اموال و اولاد است.

ماموستا قادری بابیان اینکه ما انسان‌ها باید هم برای دنیا و هم برای آخرت خود کار کنیم، خاطرنشان کرد: دانشمندان علوم کامپیوتر با مطالعه درآیات قرآن به این نتیجه رسیده‌اند که کلمه و واژۀ دنیا و آخرت هرکدام به تعداد ۱۵ بار در قرآن تکرار شده‌اند؛ و این بدان معنی است که دنیا هم به‌اندازه آخرت مهم است و ما باید به همان اندازه که برای سربلندی خود در قیامت تلاش می‌کنیم به همان اندازه هم برای دنیای خود کار کنیم؛ اما آنچه خداوند از ما می‌خواهد صداقت و غافل نبودن از پروردگار است.

خطیب جمعه پاوه در ادامه به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) «الدُّنْيَا حُلْوَةٌ خَضِرَةٌ، وَإِنَّ اللَّهَ مُسْتَخْلِفُكُمْ فِيهَا، فَيَنْظُرُ كَيْفَ تَعْمَلُونَ؟ فَاتَّقُوا الدُّنْيَا، وَاتَّقُوا النِّسَاءَ» اشاره کرد و گفت: پیامبر بزرگوار اسلام (ص) می‌فرمایند: دنیا لذت‌بخش و دارای فرح است و خداوند ما را خلیفه زمین قرار داده است و ما را نظاره می‌کند تا بداند چگونه کار می‌کنیم؛ ای امت من، هشیار دنیا باشید که دنیا شمارا فریب ندهد، همچنین مواظب زنان باشید زیرا زنان می‌توانند مردان را فریب دهند.

ماموستا قادری در ادامه آمار بالای طلاق در شهرستان پاوه را ناراحت کننده دانست و اظهار داشت: متأسفانه امروزه اگر در شهرستان پاوه در مدت یک ماه ۶۰ ازدواج رخ دهد در مقابل آن ۲۰ تا ۲۵ طلاق هم رخ خواهد داد و این مصیبت است؛ یعنی اگر ۶۰ خانه آباد می‌شود ۲۵ خانه هم ویران می‌شوند که بخشی از این مشکلات را زنان و قسمتی را هم مردان به وجود آورده‌اند.

وی در ادامه خطبه‌های خود مهم‌ترین عامل در فریب انسان‌ها را طمع دانست وبیان داشت: پیامبر اسلام (ص) دراین‌باره می‌فرمایند: «لَوْ ان لِابْنِ آدَمَ مِلْءُ وَادٍ مَالًا لَأَحَبَّ آن يَكُونَ إِلَيْهِ مِثْلُهُ وَلَا يَمْلَأُ عَینَ ابْنِ آدَمَ إِلَّا التُّرَابُ» انسان طمع‌کار اگر پر یک دشت اسکناس داشته باشد خواهد گفت ای‌کاش بیشتر داشتم و مغز و فکر انسان از طمع برگشت نخواهد کرد مگر آن‌که خاک قبر آن را از بین ببرد.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی طمع را برای انسان بسیار خطرناک دانست و افزود: انسان طمع کار، تا وقتی‌که در دنیا است به هیچ‌چیز قناعت نخواهد کرد و کوتاه نخواهد آمد و زمانی هم که به زیرخاک رفت آن را برای دیگران به‌جای می‌گذارد؛ پیامبر اسلام (ص) در درمان طمع می‌فرماید: عبادت صادقانه چنان دل شمارا ثروتمند می‌کند که به کسی طمع نداشته باشید و به رزق خود شاکر و قانع باشید. يَا ابْنَ آدَمَ تَفَرَّغْ لِعِبَادَتِي أَمْلَأْ صَدْرَكَ غِنًى

وی امنیت، تن سالم و داشتن رزق و روزی را سه امر مهم در دین برای جلوگیری از طمع دانست و گفت: پیامبر اسلام دراین‌باره می‌فرمایند: «مَنْ أَصْبَحَ مِنْكُمْ آمِنًا فِي سِرْبِهِ مُعَافًى فِي جَسَدِهِ عِنْدَهُ قُوتُ يَوْمِهِ فَكَأَنَّمَا حِيزَتْ لَهُ الدُّنْيَا» هرکسی که صبح به محل کار رفت و در خانه و محل شغل خود امنیت داشت و بدنش هم سالم بود و رزق و روزی هم برایش فراهم بود باید چنان احساس کند که دنیا از آن اوست؛ بنا به این حدیث رسول گرامی اسلام (ص) باید از این فرصتی که خداوند به ما داده که امنیت در زندگی داریم و سالم هم هستیم خیلی شاکر باشیم.

ماموستا قادری سپس به سه جمله از ۳ نفر از بزرگان که در خصوص قناعت است اشاره کرد:

حضرت علی (رض) می‌فرمایند: «افادتنی القناعةُ کل عَزٍّ؛ و أیُّ غِنیً أعَزُّ مِنَ القناعة» من به قناعت و عزت رسیده‌ام و کرامت و شرافت را به دست آورده‌ام و هیچ عزتی به قناعت نمی‌رسد.

امام شافعی در باب قناعت دو بیت شعر دارند.

امطری لؤلؤاً جبال سرندیب… و فیض آبار تکرور تبرا

انا ان عشت لست اعدم قوتا … و اذا مت لست اعدم قبرا

ای کوه سرندیب اگر به‌جای باران، لؤلؤ ببارانید به شما طمع نمی‌کنم و ای چاه‌های تکرور اگر به‌جای آب، طلا بیرون بدهید در شما هم طمع نخواهم کرد. تا روزی که در دنیا هستم عبد خداوند خواهم بود ولی اگر روز رزق من کم شود غصه نخواهم خورد.

باباطاهر عریان هم نمدی داشت که خیلی کهنه بود و وقتی از او خواستند آن را عوض کند، می‌گوید:

یک موی نَمَدم به کل عالم نِمَدم … فردا که حساب کشند جز حساب نَمَدم چیزی نِمَدم

خطیب‌جمعه پاوه در بخش دوم خطبه‌ها به بحثی تحت عنوان قرن ۲۱ ، قرن اسلام یا آمریکا پرداخت و گفت: در نماز جمعه ۸۵/۸/۹ زیر همین عنوان و با استفاده از مقاله ای از محمد عماره مصری که در مجله پیام کردستان منتشر شده بوده؛ خطبه‌ای خوانده‌ام.

وی افزود: محمد عماره مصری کتابی دارد که در آن مطلبی با عنوان آمریکا یا اسلام را آورده است و می‌گوید: در قرن ۲۰ مشروعیت، مشروعیتِ بین‌المللی و قوانین هم قوانین جهانی بود اما در ابتدای قرن ۲۱ ، مشروعیت، مشروعیت آمریکاییست و زور و قلدری آمریکا هم جانشین قوانین جهانی شده است.

ماموستا قادری سپس به کتاب برخورد تمدن‌ها نوشته هانتینگتون اشاره کرد و افزود: او در این کتاب می‌گوید: باید کاری کنیم که در قرن ۲۱ تمدن‌ها، مذاهب، ادیان و فرهنگ‌ها باهم بجنگند و فرهنگ غربی غالب و حاکم شود و به سران غرب و امریکا توصیه می‌کند شما دو دشمن داشتید؛ یکی اسلام و دیگری کمونیست؛ کمونیست شکست خورد و پرچم سرخ شوروی به زمین افتاد اما خطر پرچم سبز و اسلام همچنان پابرجاست، باید مواظب پرچم سبز اسلام باشید وگرنه در آینده مغلوب اسلام خواهید شد.

وی به قضیه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ اشاره کرد و گفت: آمریکائیها خودشان حادثه ۱۱ سپتامبر را به وجود آوردند و گفتند تندروهای اسلامی این کار را مرتکب شده‌اند و به این بهانه ۱۹ سال است با عناوین مختلف در افغانستان و ایران و عراق و سوریه و لیبی دارند این ادعا را ثابت می‌کنند که همان‌گونه که کمونیست را شکستیم باید اسلام را هم با جنگ نظامی و اقتصادی و سیاسی بشکنیم.

ماموستا قادری خاطرنشان کرد: ۴۸ گروه تندرو اسلامی در ۶۸ کشور دنیا دارند جنگ و تخریب می‌کنند که احتمالاً از این ۴۸ گروه بیش از ۴۰ گروه را آمریکا تحت حمایت خود دارد؛ و اینها از سال ۲۰۰۱ میلادی تا به امروز ۱۲۰ هزار انسان را کشته‌ و چندین مسجد، تکیه، حسینیه و خانقاه را ویران  و کاری کردند که انسانها از نام محمد و قرآن و حجاب هراس دارند.

خطیب جمعه پاوه سپس به طرح موسوم به معامله قرن اشاره کرد و گفت:ترامپ رئیس‌جمهور دیوانه آمریکا و نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در آمریکا طرحی را به نام معامله قرن نوشتند که به‌واسطۀ آن بیت‌المقدس که محل پیامبران الهی و اسری و معراج پیامبر اسلام و اولین قبله مسلمانان است، پایتخت اسرائیل شود.

وی ضمن انتقاد از همراهی برخی از کشورهای عربی با این طرح افزود: در میان ما مسلمانان هم تفرقه‌ای حاکم شده است که این مسئله برایمان مهم نیست؛ ساده از کنار آن گذر می‌کنیم و حتی در کمال تأسف سعودی و بحرین و امارات این طرح آمریکا و رژیم صهیونیستی را تأیید کرده‌اند.

امام‌جمعه پاوه سپس به تحقیقات مؤسسه آمریکایی پیو در خصوص آینده اسلام تا سال ۲۰۵۰ اشاره کرد و گفت: دو روز پیش شبکه تلویزیونی روداو اقلیم کردستان این تحقیقات را منتشر کرد و در عرض دو روز ۳ میلیون نفر آن را ملاحظه نموده اند. محققین این موسسه می‌گویند تا ۳۰ سال دیگر، آینده از آن اسلام است و تا سال ۲۰۵۰ تعداد مسلمانان با مسیحیان برابر خواهد شد و اسلام به یکی از ایان معروف در اروپا و آمریکا تبدیل خواهد شد و مسیحیت کم‌کم کنار می‌کشد و اسلام به‌سرعت رشد خواهد کرد و تا سال ۲۰۵۰ تعداد ۸۵۴ میلیون نفر به مسلمانان اضافه و جمعیت مسلمانان به ۲ میلیارد و ۷۶۱ میلیون نفر می‌رسد.

ماموستا قادری افزود: در ادامه این تحقیقات آمده است که در ۳۰ سال آینده رشد مسیحیت ۲۲ درصد و رشد اسلام‌گرایی در آمریکا و اروپا ۴۴ درصد و اسلام در ۵۰ کشور که امروزه مسلمانان در آن در اقلیت هستند به‌سرعت رشد می‌کند و از اقلیت به اکثریت بدل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مسلمانان باید برای قدس شریف غصه بخورند، خاطرنشان کرد: بیت‌المقدس در دو مقطع در دست دشمنان بود و دو مرد مخلص آن را آزاد کردند. یکی خلیفۀ دوم حضرت عمر فاروق (رض) که با صلح آن را آزاد کرد و دوم صلاح‌الدین ایوبی بود که ۶ ماه تبسم نکرد تا قدس را آزاد نمود. الآن هم بیش از ۷۰ سال است فلسطینیان برای قدس اشک می‌ریزند و محاصره می‌شوند و اخیراً هم رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفته آن را پایتخت اسرائیل کند.

خطیب جمعه پاوه در پایان ضمن نتیجه گیری از این بحث گفت: ما امیدوار به آیۀ ۲۸ سوره فتح هستیم که خداوند می‌فرماید: «هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَىٰ وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَكَفَىٰ بِاللَّهِ شَهِيدًا» اسلام تنها دینی است که در دنیا در آینده پیروز خواهد شد. امیدواریم زمینه‌ای فراهم گردد مفهوم آیۀ ۲۸ سوره فتح جامه عمل بپوشد؛ چه در آن روز ما باشیم یا نباشیم.

  • نویسنده : رابط خبری